Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €

Ako si správne vybrať turistické topánky

Pridané 23.04.2018 Gurkuda

Predstavme si ako stojíme na vrchole, priamo v cieli našej výpravy. Spokojne sa kocháme výhľadom, hryzkáme do chleba, ktorý má tu hore akúsi inú chuť. Niektorí z nás si možno aj vyzujú topánky, aby dali oddych unaveným nohám. No nič, trochu zavrieť oči, popočúvať ticho a poďme my radšej dole, schyľuje sa k búrke.

Momentálne nastáva priam modelová situácia, ktorá dokonale preverí výber našich turistických topánok.

Noha behom náročnej turistiky dokáže opuchnúť a tým sa zväčšiť až o pol čísla. Noha sa spotí, koža je vlhkejšie a tým oveľa náchylnejšia na oder. Na predajni topánky sedeli výborne, úplne presne na nohu. Prečo sú zrazu malé a na zostupe mi obíjajú palce?

A ten mozoľ na päte, ten sa kedy objavil vlastne? A prichádza dážď. Chodník sa zrazu mení na malý a neskôr väčší potok. Všade je blato, dostáva sa do dezénu, šmýka sa ako na korčuliach. Po malej chvíľke topánky premokajú úplne skrz. Ako to, však majú membránu?

Krivkajúc, úplne s mokrými nohami, obitými palcami a mozoľmi konečne končíme púť. Niekto so stoickým kľudom, iný s besom v oku odhadzuje topánky do smetného koša a posledné metre radšej dojde bosý.

Už nikdy viac...

Takto katastroficky sme začali od konca. Vôbec tento deň nemusel takto dopadnúť. Kde sa stala chyba?

Skúsme to inak. Topánky cestou dolu sedia ako uliate, necítiť únavu. Keď začne pršať, aj v blatistom teréne držia pekne, ani kvapka vo vnútri. Suchou nohou dochádzam domov s pocitom, že ten dážď v závere mi vlastne vôbec nevadil.

Turistická obuv má svoje kategórie. Začneme od najjednoduchších po najzložitejšie:

Trekingové sandále​

Najľahšia obuv pre vychádzky do terénu. Oproti bežným vychádzkovým sandálom sa líšia hlavne podrážkou, ktorá má odtlmené zóny, šírkou popruhov, ktoré držia sandálu na nohe, špicou, ktorá môže byť krytá. Podrážky pri trekových sandáloch nie sú len odtlmené, ale aj dezén zodpovedá použitiu. Popruhy sú širšie, aby sa nezarezávali pri dlhšej chôdzi do nohy, bežnou praxou je aj polstrovanie hlavne na päte, narte a pri palcoch. Krytie špice mohutným gumovým lemom môže a nemusí byť. Má za úlohu chrániť prsty pred nárazmi. Znižuje však priedušnosť sandálov a ak je aj päta celistvejšia sandála už viacej pripomína poltopánku. Sandále sú vyrábané z kože alebo syntetiky s gumenou podrážkou a plastovými alebo kovovými prackami, na šnurovanie alebo suchý zips

Využitie: jednoducé prechádzky v teplom počasí bez výrazných tiahlich stúpaní a klesaní. Sandále sú síce pohodlné, ale zvlášť keď sa noha spotí alebo zmokne nedrží stabilitu pri klesaniach a stúpaniach. Ochrana nohy pred zimou a vonkajším prostredím v podstate nie je a v nestabilných terénoch je chôdza značne nepríjemná. Turistické sandále sú výborné ako prezuvky na dlhé pochody pred nástupmi do stien a do náročných terénov po stabilnom spevnenom teréne. V batohu potom nezaberú veľa miesta ani váhy. Noha sa v nich pekne vetrá a vodný tok sa dá poľahky zdolať bez vyzúvania.

Osobitou odnožou sandálov sú Fivefingers. Zvláštne topánkoponožkosandále, ktoré si na polovice obliekate a obúvate na nohy a na každý prst zvlášť.

Trekingové poltopánky

Klasické trekingové poltopánky sú azda najbežnejšou topánkou v teréne. Tým, že nie sú vysoké, dobre vetrajú, zároveň chránia nohu pred vonkajšími vplyvmi, vydržia aj nejakú vodu, sú ľahké a na trhu v najrôznejších materiálových variantách. Najjednoduchšie sú otvorené topánky, kde nájdeme veľké vetráky prekryté mesh sieťkou. Tu sa môže vyskytnúť membrána, ktorá  podšitá pod sieťkou dodáva topánke vode nepriepustnosť a stále zachováva slušnú priedušnosť. Takáto topánka je najbežnejšou na trhu. Zvyšok topánky je kožený alebo syntetický. Takáto varianta poskytuje dostatočný komfort pri nosení ako v priedušnosti, tak vo vodeodolnosti. Ak však takúto topánku vystavíme dlhodobejšie vode, ani tá najlepšia membrána neudrží vodu a topánky pomerne rýchlo premoknú. Membrána v takýchto topánkach slúži pri krátkodobom vystavení topánky vode, napr: keď stúpite do kaluže a hneď nohu vytiahnete, alebo keď prejdete cez mokrú trávu poprípade vás ošpliecha horská riava alebo kamarát obleje. Na trhu sa nachádzajú aj celokožené poltopánky s, alebo bez membrány. Tu je vodenepriepustosť oveľa vyššia, ale priedušnosť rapídne klesne. Stále však lepšie odvetrávajú popri členku ako vyššie modely. Turistické poltopánky sú určené hlavne na leto, kedy je pravdepodobnosť horšieho počasia menšia, lebo výborne do nich tečie z vrchu. Sú však veľmi pohodlné na nosenie a skvelé na rekreačný treking a čím ďalej, tým častejšie je ich vidiet aj ako pohodlnú mestskú obuv.

V súčasnosti často vídať kategóriu fast hikking, kedy turistická poltopánka pripomína vlastnosťami bežecké trailové topánky. Viacej tlmia nárazy sú ľahké a mäkké, ale spevnené voči oderom.

Approach, alebo nástupovky

Toto je osobitá podskupina topánok. Môžu byť polovičné, alebo mid. Podrážka je oveľa tvrdšia a špica je prispôsobená na lezenie. Špica je hladká s tzv. climbing zone, alebo teda zónou, ktorá je určená pre čo najlepší kontakt so skalou pri lezení. Päta je štandardne členitá, aby na zostupe nedochádzalo k pošmyknutiam. Šnurovanie často pokračuje až k úplnej špici ako to môžeme vidieť u lezečiek, aby na nohe sedeli pevne a nepretáčali sa pri lezení. Často mávajú gumový lem po celom obvode a na päte a špici ešte viac zdvihnutý. Najčastejším materiálom je koža, ale dajú sa kúpiť v najrôznejších variantách aj s membránami. Táto topánka je predovšetkým pre horolezcov ako nástupová a zostupová lezečka, alebo pre náročných turistov a ferratistov, ktorý sa už pohybujú mimo značku a potrebujú prekonávať aj skalné stienky alebo iný na lezenie náročnejší terén. Topánky sú stavané tak aby odolali zvýšenému opotrebeniu a zachovali si, čo najmenšiu váhu. V batohu musia zabrať, čo najmenej miesta a váhy. Treba však rátať s tým, že nie sú také pohodlné ako turistické poltopánky. Sú výrazne tvrdšie kôli pohybu v náročnom teréne a teda menej pohodlné. Priedušnosť je tiež často nižšia kvôli vysokým gumovým lemom a tvrdším nepriedušnejším materiálom zvršku.

Mid alebo trištvrťové trekingové topánky

Vlastnosťami a použitím sú bližšie k turistickým poltopánkam. Oproti polovičkám však viacej chránia členok. Nie sú však tak vysoké ako celé topánky, čiže odvetranie je stále ešte v norme a už je k dispozícia ochrana a opora pre členok. Je to výborná voľba pre teplejšie dni a stredne náročný terén.

Vysoké trekingové topánky

Najbežnejšie používaná topánka v našich podmienkach. Na trhu ju dostať v najrôznejších variantách. Často býva na podrážke od firmy Vibram. Hlavne väčšie firmy si však vyrábajú vlastné podrážky pre všetky, alebo niektoré svoje modely. Zvršok môže byť syntetický, kožený, kombinácia syntetiky a kože a v poslednom čase aj softshellový alebo teda textilný. Vysoké topánky sú teplejšie, poskytujú úplnú oporu pre členok a tým predchádzajú výronom v nestabilných terénoch, nenatečie vám voda cez vrch topánky a poskytuje aj väčšiu ochranu proti vplyvom prostredia. V obchodoch nájdeme nepreberné množstvo modelov a variant s rôznymi cenami. Čo robí tieto cenové rozdiely? V prvom rade materiál. Ak je použitý syntetický materiál topánka bude lacná, ale jej tvrácnosť a komfort nosenia je výrazne nižší ako u nap. kožených topánok. Syntetika sa neformuje na nohu tak dobre ako koža, menej dýcha. Vyžaduje však menej údržby a nie je tak náchylná na časté premáčanie. Najdrahšie vychádzajú topánky kožené. Nie je však kožená topánka, ako kožená topánka. Sú rôzne hrúbky kože a aj koža ako materiál je kvalitnejšia a menej kvalitná. Všeobecne platí, že čím je topánka ušitá z viacerých kusov kože tým je lacnejšia. Najdrahšie vychádzajú topánky ušité z jedného kusu kože, kedy nájdeme na topánke minimum švov a tým pádom aj vodeodolnosť v pomere k priedušnosti je výborná. Takéto topánky niekdy hneď na začiatku nesadnú dokonale, ale po zanosení dostanete trvácnu pohodlnú topánku. Vhodným nakombinovaním podrážky, materiálu zvršku a vlastností, pri kúpe vysokých turistických topánok dostanete najuniverzálnejšiu topánku pre pohyb v teréne. Takéto topánky môžu byť vyrobené aj vo winter, čiže zimnej verzii, kedy výrobcovia topánku zateplia a je teda použiteľná v zime, často krát však jej vodeodolné parametre nie sú postačujúce pre náročné zimné výstupy.

Vysoké topánky na ťažký treking

Jedná sa o špeciálne verzie klasických turistických topánok. Mávajú pevnejšie podrážky, a tvrdšie materílay sú použité aj na zvršok. Každá topánka má svoje limity. Trekingové topánky sú stavané na zaťaženie určitou váhou na určitý čas. Ak tento parameter prekročíme, dôjde k výrazným zmenám na obuvy už v krátkom čase po prekročení tohto limitu. V praxi to vyzerá tak, že ak si kúpim mäkké pohodlné hoci kvalitné turistické topánky a zoberiem si ich na 7 dňovú túru drsným skalným terénom, pričom na chrbte mi sedí 30 kilový batoh, môžem očakávať že švíky a podrážka dostanú zabrať. Takisto materiál sa unaví rýchlejšie. Každý materiál si potrebuje po zaťažení „oddýchnuť“ , tj postáť, aby mal čas vrátit sa do pôvodnej formy. Topánky v tejto kategórií sú oveľa odolnejšie práve na takýto druh záťaže. Správna otázka je prečo nepoužiť topánky na VHT pre takýto účel. Turistické topánky na ťažký treking si do maximálnej možnej miery zachovávajú pohodlie ľahkých trekingových topánok a čo najnižšiu váhu. VHT-čka sú ťažké a tvrdé, vyrábané aj na využitie v snehu a pri horolezectve.

VHT alebo Rock topánky

Táto kategória topánok je určená svojimi vlastnosťami predovšetkým pre pohyb vo vysokohorskom teréne na všetkých povrchoch a v každom počasí. Často ju rozpoznať podľa zvýšenej tuhej podrážky, ktorá dobre sedí a zaberá ako na snehu tak na blate a v suti. Okolo celej topánky je vysoký gumový lem a minimálne na päte je topánka prispôsobená na rýchloupnutie poloautomatickej mačky, poväčšine je tento systém aj na špici pre upínanie plneautomatických mačiek. Použité môžu byť rôzne materiály najčastejšie je však používaná koža, kordúra, guma a syntetické materiály. Topánky sú tuhé, aby boli stabilné aj v sypkých terénoch a s ťažkým batohom. Sú robené aj pre dlhší pobyt v snehu, čiže nepremokajú ani pri dlhodobejšom vystavení snehu a vode. Materiál zvršku je často tvrdý, buď hrubá koža, alebo kordúra, aby drsné materiály nepoškodili topánku ani pri dlhšom exponovaní topánky. Topánky môžu byť rôzne zateplované do alpských podmienok ale aj na čisto zimné využitie. Topánky sú určené pre vysokohorských turistov a horolezcov. Využiteľnosť je veľmi široká v topánkach sa dá kráčať už z parkoviska až na vrchol, pričom ľahko môžeme v jedných topánkach prechádzať cez terény ľahké, ťažké a lezecké, či v zime alebo v lete. Nie je to však najlepšia turistická topánka s ohľadom na váhu a tuhosť podrážky. Je však veľmi univerzálna pri vysokohorskom využití.

Expedičné, alebo topánky na výškové horolezectvo

Takéto topánky na pultoch predajní často nebadať, hoci niektoré predajne ich majú, ale skôr ako dekoráciu. Okrem cenovej relácie, v ktorej sa pohybujú ich ťažko predateľnými robí hlavne využiteľnosť. Často sa delia na využiteľnosť do 6000m.n.m. a nad 6000 m.n.m. Tu už moc o priedušnosti hovoriť nemôžeme, blíži sa to ku gumákom aj keď výrobcovia používajú najlepšie materiály. Topánky majú nie len kvôli sušeniu vo väčšine prípadov vyberateľnú papuču, ako to poznáme u lyžiarok. Sú zateplené a vonkajšia vrstva môže byť u niektorých modelov vysoká až pod koleno. Materiál je kordúra alebo neoprén s veľkým zipsom ako u návlekov. Samotná topánka vychádza z VHT zateplenej topánky. Takéto topánky sú určené pre pohyb vo veľkých výškach a ráta sa s tým, že topánky sú často v snehu, v chlade a na prudkom slnku. Určitú podskupinu tvoria tzv. skeletové topánky, ktoré vzhľadom pripomínajú lyžiarky. Ich vonkajší skelet je z plastu. Doteraz sú obľúbené hlavne u horolezcov na zimné lezenie. Núdzovo sa dajú použiť ako lyžiarky.

Lezečky

Najšpeciálnejšou obuvou do hôr sú lezečky. Je to naozaj minimalistická obuv pre lezenie. Topánku tvorí gumená tenká podrážka špeciálne vytvarovaná na pohyb po skale na malých stupoch. Zvršok býva kožený alebo syntetický s upevnením na gumičku, suchý zips alebo šnúrky. Často sa kupujú výrazne menšie ako je vaša noha. Lezečka musí na nohe pevne sedieť, aby sa pri pohybe na skale netočila na nohe a vy ste mohli isto stúpať na špičky. Lezečiek je tiež viacero druhov. Tréningové su pohodlnejšie, lezečky do hôr sú okolo členku vyššie, športové sú špeciálne tvarované. Môžu byť tvarované pre lezenie dierok, špár, alebo malých líšt. Na trhu sa nachádzajú aj lezečky s odpruženými pätami v ktorých sa dá aj normálne kráčať. 

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

Akcia
31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

52,70 €

Posledné príspevky

Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Včera ste to v posilke prehnali a dnes sa neviete ani pohnúť. V tom vám priateľ odporučí športovú masáž, mali by ste ju vyskúšať? Fyzioterapeut Dr. Nicole Lombardo vám povie všetko čo potrebujete vedieť aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.