Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €

Ako si vybrať stan?

Pridané 20.04.2018 Gurkuda

Tak ako prakticky všetko športové vybavenie, aj pred kúpou stanu si treba najprv ujasniť, na aký účel a v akých podmienkach budete stan najčastejšie používať. Bude to primárne na nocovanie na hudobných festivaloch? Alebo vo voľnej prírode počas dlhých túr? Či chcete len zažiť nové dobrodružstvo s partnerom a nocovať na záhrade pod holým nebom? S účelom stanovania blízko súvisí aj veľkosť stanu a jeho konštrukcia. Budete najčastejšie stanovať sami a často sa presúvať alebo pôjdete na niekoľkodňovú stanovačku so svojou rodinou či priateľmi? Ak totiž využijete stan len dvakrát do roka s vašim partnerom počas hudobného festivalu, je pre vás zbytočné stavať stan veľkosti rodinného stanu, v ktorom sa pohodlne ubytujú štyri osoby počas dvojtýždňovej dovolenky v Chorvátsku.

Medzi najobľúbenejšie patria stany kupolovitého tvaru, ktoré poskytujú dobrú stabilitu, rýchlu a jednoduchú montáž a veľký vnútorný priestor, v ktorom sa dá aj sedieť, či dokonca stáť. Ich nosná konštrukcia je tvorená dvoma ohybnými tyčami vychádzajúcimi z rohov podlahy a pretínajúcimi sa v najvyššom bode stanu. Ak konštrukcia pozostáva z viacerých ako dvoch prútov, tieto stany sú prispôsobené na odolávanie silnejšiemu vetru. Naproti tomu tunelovité stany sú nižšie a slúžia výlučne len na spanie či ležanie. Kým pôdorys kupolovitého stanu pripomína štvorec, pôdorys tunelovitého stanu je klasický obdĺžnik. Ľudia, ktorý trávia svoje dovolenky v kempingoch, môžu siahnuť po veľkých stanoch, ktoré poskytnú miesto až pre 8 ľudí a majú aj tzv. predsiene, do ktorej je možné zaparkovať časť auta a tým zväčšiť zakrytý priestor.

Pre zachovanie pohodlia a tepelného komfortu odporúčame vždy siahnuť po dvojvrstvových stanoch. Dve vrstvy materiálu majú v konštrukcii stanu svoje opodstatnenie, predovšetkým umožňujú lepšie prúdenie vzduchu vnútri stanu a zabraňujú výskytu vlhkosti. V prípade zlých poveternostných podmienok vrchná vrstva zachytáva dažďové kvapky, ktoré sa už nedostanú k druhej, vnútornej vrstve, takže sa nemôže stať, že by sa vnútri stanu obtreli o mokrú stenu stanu. Okrem iného je stan vďaka dvom vrstvám variabilnejší a jeho konštrukcia má dlhšiu životnosť.

Odolnosť stanu proti vode a vodným zrážkam sa zvyčajne udáva v milimetroch tzv. vodného stĺpca. Čím vyššiu hodnotu vodného stĺpca udáva výrobca, tým je stan vode odolnejší a znižuje sa riziko, že v stane premoknete. Vodný stĺpec sa udáva zvlášť pre podlahu stanu a zvlášť pre jeho steny. Hodnota vodného stĺpca podlahy je vždy vyššia, pričom minimálnou doporučenou hodnotou vodného stĺpca stien stanu a tropica je 2000 mm (číselný údaj znamená, že materiál dokáže odolať vodnému stĺpcu vysokému 2 metre bez toho, aby začal presakovať). Tak ako aj každé iné outdoorové vybavenie, aj o nepremokavé vlastnosti stanu je potrebné sa starať špeciálnymi prípravkami aspoň raz ročne.

Pri zošívaní jednotlivých častí stanu sa narúša hustota vlákien, čo na týchto miestach môže spôsobiť nepríjemné zatekanie vody do stanu. Preto je dôležité, aby boli tieto časti podlepené špeciálnou nepriepustnou páskou. Pri výbere stanu je taktiež dôležité si všímať možnosti jeho vetrania. Stan by mal byť dostatočne priedušný, aby v jeho vnútri nedochádzalo ku kondenzácii vlhkosti a k následnému zrážaniu vody. Účinné vetranie umožňuje otvorenie dvoch protiľahlých vchodov. Ak je vchod krytý, bez väčších ťažkostí sa dá vetrať aj počas dažďa. Po každom použití nechajte stan starostlivo usušiť a až potom ho odložte, najlepšie niekde do suchého prostredia.

Terminológia:

Tieto pojmy bežne používame aj pri popise nášho tovaru, preto ak niektorým pojmov nerozumiete, tu nájdete stručné vysvetlenie.

Tropico – vonkajší plášť stanu zaručujúci pevnosť a odolnosť voči vode

Nylon 190T – stopercentné nylonové vlákna vyznačujúce sa ľahkosťou, priedušnosťou, pružnosťou a pevnosťou

Polyester 190T – pevná a zároveň ľahká polyesterová tkanina

Dural – ľahký a zároveň pevný materiál, z ktorého sú vyrobené konštrukčné tyče

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

Akcia
31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

52,70 €

Posledné príspevky

Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Včera ste to v posilke prehnali a dnes sa neviete ani pohnúť. V tom vám priateľ odporučí športovú masáž, mali by ste ju vyskúšať? Fyzioterapeut Dr. Nicole Lombardo vám povie všetko čo potrebujete vedieť aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.