Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €

Istiace pomôcky I. diel

Pridané 23.04.2018 Gurkuda

Na trhu sa nachádza nepreberné množstvo istiacich pomôcok. V troch dieloch sa pozrieme na možnosti, výhody a nevýhody najpoužívanejších pomôcok v našom regióne. Začnime so základným prehľadom.

Základná pomôcka nie je istítko v pravom slova zmysle. Je to úplne klasické istenie pomocou polovičného lodného uzla a HMS karabíny. HMS karabína má špeciálny tvar, ktorý umožňuje plynulé používanie pololoďáku. Treba však dávať pozor. Ak použijeme na istenie inú ako HMS karabínu jej tvar môže negatívne ovplyvniť funkčnosť uzla. Istenie pomocou HMS-ky je určite vhodnou metódou pre začínajúcich lezcov, ktorý nemajú ešte dostatok skúseností s istením. Uzol má pomerne veľký odpor, čiže nie je treba toľko fyzickej sily na udržanie padajúceho lezca. Uzol dáva preklz, čiže aj pád nie je až taký tvrdý. Začínajúci lezec zároveň získava správne návyky. Tento spôsob istenia má veľa výhod jednak pre materiálovú nenáročnosť a pre vysokú bezpečnosť. Prečo potom vzniká toľko rozmanitých istiacich pomôcok a prečo tento uzol nevídať v praxi viacej? Tento uzol nie práve najlepšie vplýva na lano. Pri používaní ho pretáča a ničí oplet zvýšením trenia lano o lano. Uzol totiž principiálne funguje na trení lana o telo karabíny, o trenie lana o lano a o vašu ruku. Naďalej však ostáva v osnovách ako prvá vyučovaná metóda istenia, ktorá je veľmi spoľahlivá a treba ju ovládať napr. aj kvôli núdzovej situácií, kedy o pomôcku nech už akokoľvek prídeme a potrebujeme sa dostať do bezpečia.

Asi najpoužívanejšou pomôckou súčasnosti je ľudovo povedané kýbeľ a široká plejáda jeho variant. Každá značka vyrábajúca horolezecké pomôcky má vo svojej produktovej rade nejakú podobu kýbľa. Vychádza možno z už zabudnutej štiftovej brzdy a nadobúda všakovaké tvary. Najjednoduchšia varianta je len obyčajný kýbeľ, ktorý funguje vďaka treniu lana o pomôcku, karabínu a ruku. Čím viacej kýbeľ zaťažíme, tým viacej pritlačí HMS karabína svoje telo a zasekne lano o telo kýbliku, čím zväčší trenie a zastaví ubiehajúce lano. K tomuto efektu však stále treba aj silu rúk , kedy pri páde lezca zvýšime trenie pohybom lana nadol a následným prehnutím lana o hranu kýbľa. K jednoduchému kýbľu sa pridávajú do V tvarované a ozubené hrany pre zvýšenie trenia. Ak pridáme ešte aj otvory na zavesenie a odblokovanie lana dostaneme zrazu veľmi užitočnú pomôcku pre lezenie viac dĺžkových ciest so samosvorným efektom. Kýblik pre svoju nízku cenu, kompaktnosť v rozmeroch aj váhe, univerzálnosť pri použití jedného lana, ale aj pri použití dvoch prameňov , si získal veľkú obľubu. Neopotrebúva lano, je trvácny, nemá pohyblivé časti, funguje obojstranne, čiže je viacmenej kompletne blbuvzdorný. Treba však stále treciu silu našich rúk, skúsenosti a pozornosť.

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

Akcia
31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

52,70 €

Posledné príspevky

Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Včera ste to v posilke prehnali a dnes sa neviete ani pohnúť. V tom vám priateľ odporučí športovú masáž, mali by ste ju vyskúšať? Fyzioterapeut Dr. Nicole Lombardo vám povie všetko čo potrebujete vedieť aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.