Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €

Istiace pomôcky II. diel

Pridané 23.04.2018 Gurkuda

Tu je miesto kedy opúšťame základné pomôcky a prejdeme k špeciálom od konkrétnych firiem. Cieľom recenzií nie je rozoberať nesprávne použitie pomôcok, ale skutočnosti, ktoré nastávajú pri správnom používaní podľa pokynov udaných výrobcom. Každá pomôcka má svoje špecifikum, výhody aj nevýhody. Platí však univerzálne pravidlo, že každá pomôcka je taká akú si ju my spravíme. Keď je pomôcka obsluhovaná správne a naučíme sa s ňou pracovať využívame prednosti a myslíme na nedostatky, dokážeme vždy bezpečne od istiť kamaráta na ostrom konci.

Petzl GRI-GRI

Zvláštny názov, ale vysoká funkčnosť. Patrí do skupiny poloautomatických pomôcok. Poloautomatických preto, lebo stále treba udržiavať pozornosť a pomôcku obsluhovať. Oproti manuálnym pomôckam uľahčuje ističovi istenie tak, že nie je nutné silou držať lano. Pomôcka sa pri zaťažení sama zablokuje a drží, kým nie je manuálne odblokovaná, alebo odľahčená. Znižuje sa tým riziko, že istič lano pri zachytení pádu neudrží, toto urobí pomôcka za neho. Pri nízkom zaťažení lano prechádza pomôckou voľne v oboch smeroch. Zdalo by sa, že GRI – GRI je ideálna pomôcka. Istím, podávam lano, keď lezec spadne, alebo odsadne automaticky sa zablokuje. Páčkou ho pustím alebo pokračuje ďalej. Všetko ako má byť. Alebo nie? Za ideálnych podmienok GRI-GRI naozaj takto funguje. Ušetrí ističovi kopec energie. Problém nastane pri neskúsených ističoch, ktorý podávajú horlivo lano, čím pri prudkých pohyboch blokujú pomôcku a lano tak drhne. Podávanie lana nie je plynulé. GRI – GRI samo o sebe nedáva preklz, čiže pri páde okamžite blokuje a pády sú tak tvrdšie. Treba skúsenosti, aby istič vystihol moment a svojim pohybom dodal pádu mäkkosť. Akonáhle sa však naučíme pomôcku obsluhovať a myslíme na tieto nedostatky môžeme svojim uváženým pohybom dodať mäkkosť pádu. GRI-GRI nie je stavané na hrubé laná a už chlpatejšie oplety. S tenkými lanami druhá generácia tejto pomôcky nemá problém. Má priestor len na jedno lano. Čiže pri lezení na polovičkách alebo dvojičkách nie je využiteľná. Hlavne na umelých stenách, ale vlastne všade, kde je prvé istenie nižšie a váhový rozdiel lezcov vyšší, môže nastať problém, že pri páde je istič kladkovým efektom vytiahnutý až k prvému isteniu, kde pomôcka je pritlačená o istenie (borhák, nit...), čím sa znemožní vysunutie kovového palca a zablokovaniu lana. Ak sa s touto skutočnosťou ráta, dá sa jednoducho ošetriť ukotvením ističa. Rozmery, váha a kompaktnosť je výrazne väčšia ako pri malom kýbliku. Tieto vlastnosti predurčujú GRI-GRI hlavne pre skalkárske využite k lezeniu na jednoduchom lane, kde váha nerozhoduje, ale komfort áno. S pomôckou sa ľahko manipuluje, na tele je krátky návod, ako pomôcku použiť. Aj keď s pomôckou sa ľahko manipuluje a po založení do karabíny nie je možné pomôcku otvoriť, pomôcka nie je príliš vhodná pre úplných začiatočníkov.

Mammut Smart

Táto pomôcka zaujme už na prvý pohľad netradičným predĺženým tvarom. Vyrába sa vo variante pre jedno, ale aj v alpin verzií pre dve laná. Smart v sebe spája ľahkosť a kompaktosť kýblov s asistenciou v blokovaní lana. Tak isto cena v porovnaní s ostatnými istítkami je viac než priaznivá. Výrobca udáva, že istítko je použiteľné s lanami o menších priemeroch ako pri GRI-GRI a CINCH. Istítko funguje výborne hlavne pri lezení na udicu (TR). Pri istení prvolezca je potreba zvyknúť si na pomôcku inak je istítko náchylné na shortrope, čize oneskorené podanie lana ističom. Celková obsluha pri istení aj zlaňovaní vyžaduje zvyknúť si na vlastnosti pomôcky, ale potom je obsluha už bez problémov. Istítko sa rado v karabíne pretáča, preto je odporúčané používať ho s karabínami, ktoré majú zabezpečenie v podobe drôteného clipu v spodnej časti proti pretáčaniu pomôcky. Ak sa Smart používa s bežnou karabínou treba rátať s tým, že sa môže nevhodne pretočiť a zámok karabíny zablokuje celú pomôcku. Istítko je už overené časom a prax potvrdzuje jeho kvality. Nízka hmotnosť, nízka cena, verzia pre dve laná a kompaktnosť zo Smartu robia skvelú voľbu pre každú príležitosť.

EDELRID MEGA/MICRO JUL

Výrobca udáva použiteľnosť s lanami v rozpätí 7.8 - 10.5 mm v MEGA verzií pri váhe 65g a vo verzií MICRO 6.9 - 8.5 mm pri váhe 60g. Je to úctyhodná pomôcka s autoblokáciou. Materiál nie je dural, ale nerezová oceľ. To pridá síce nejaké gramy, ale pomôcka sa toľko nezahrieva a tým neopeká oplet pri zlaňovaní a je odolnejšia na opotrebenie. Veľmi malá a kompaktná pre všetky lezecké výjazdy. Ovláda sa jednoducho pomocou palca. Vzhľadovo pripomína kombináciu kýbľa a Smartu od firmy Mammut. Je možné použiť ju aj pri dvojičkách alebo polovičkách vo viacdĺžkových cestách pre doberanie z vrchu. Zakladanie lana chce trochu cviku, ostatne ako pri všetkých pomôckách. JUL v sebe kombinuje všetky vlastnosti, ktoré si môžete predstaviť pri veľmi prijateľnej obstarávacej cene. Autoblokácia funguje na jednoduchom princípe a nie je nutné držať lano, aby sa pomôcka zablokovala. Akonáhle pri istení, alebo zlaňovaní pustíte ruky, tak pomôcka sa zablokuje. Jediný problém môže nastať pri zlaňovaní. Pomôcka funguje tak, ža čím viac ju zaťažujeme, tým viac ju musíme silou odblokovať. Čo však nie je veľký problém a chce to len cvik. Celkový dojem z pomôcky je príjemný, manipulácia chce trochu cviku, ale keď si na to raz zvyknete, používanie je veľmi pohodlné a bezpečné.

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

Akcia
31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

52,70 €

Posledné príspevky

Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Včera ste to v posilke prehnali a dnes sa neviete ani pohnúť. V tom vám priateľ odporučí športovú masáž, mali by ste ju vyskúšať? Fyzioterapeut Dr. Nicole Lombardo vám povie všetko čo potrebujete vedieť aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.