Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €

Istiace pomôcky III. diel

Pridané 23.04.2018 Gurkuda

EDELRID EDDY

Poloautomatická istiaca a zlaňovacia pomôcka od nemeckej firmy EDELRID pre laná od 9,0 do 11,0mm. Často porovnávaná s GRI-GRI. Oproti GRI-GRI dvojke je o čosi väčšia a ťažšia. Váži 360g, čo nie je málo vo svete istiacich pomôcok. Celkovo je jej konštrukcia masívna. Výrobca skutočne materiálom nešetril. EDDY teda nebude určite spoločník na dlhšie výlety a hompáľanie sa len tak na sedáku. Funguje veľmi podobne ako GRI-GRI avšak eliminuje jednu vlastnosť , ktorá je GRI-GRIčku často vyčítaná a to je panic reflex. Ak s GRI-GRI človek spanikári, či už pri istení alebo zlaňovaní a zatiahne páčku úplne k sebe zbaví pomôcku asistencie pri blokovaní lana a musí teda udržať lano len silou trenia jednej ruky, lana, a pomôcky… EDELRID tu vyriešil tento problém tak, že ak dôjde k úplnému otvoreniu pomôcky, tak tá sa sama zablokuje. Elegantné riešenie problému. S pomôckou sa pomerne ľahko a intuitívne narába. Mohutnosť ju predurčuje na dlhodobejšie používanie.

ALPINE UP

Veľmi univerzálna pomôcka so schopnosťou asistovaného blokovania lana pri páde, alebo odsadnutí prvolezca. Pômocka je síce objemnejšia, ale napriek tomu váži iba 175g. Je plne využiteľná pri práci s jedným lanom o priemere 8,9 až 10,5 mm, ale rovnako dobre funguje aj pri polovičkách alebo dvojičkách o priemere 7,7 až 9 mm. Veľkou výhodou je, že práca s pomôckou veľmi pripomína prácu s kýbľami. Pomôcka vie pracovať v dvoch režimoch, kedy berie ohľad na terén a podmienky, v ktorých je používaná. V CLICK-UP móde, hlavne pre športové lezenie, kde cesty sú osadené pevnými istiacimi bodmi (borháky, nity). V DYNAMIC móde, pomôcka pri zachytení pádu dá dostatočný preklz, aby bol pád mäkší a rázová sila pôsobiaca na istiaci reťazec bola menšia ako pri CLICK-UP móde. Pre túto vlastnosť sa hodí na použitie pri horolezectve, kde istiace body nie sú pevne osadené. (skoby, friendy, vklínence...). Pomôcka je určená aj na zlaňovanie, kedy plne asistuje pri zlaňovaní a aj v prípade, že horolezec prestane ovládať pomôcku, tak tá sa sama zablokuje. Nie je preto nutné použiť prusíkovací uzol. Pomôcka je dodávaná spolu v sete s karabínou CONCEPT SGL so zvláštnym anodizovaným oteruvzdorným povrchom. Karabína má v dolnej užšej časti drôtený zámok, ktorý ju pri používaní drží vždy v správnej polohe a nedôjde tak k neželanému pretáčaniu. S pomôckou sa celkovo ľahko zaobchádza a aj pri manipulovaní s lanom má hladký chod lana v oboch smeroch.

CLICK –UP

Poloautomatická pomôcka pre jedno lano. Veľmi malá ľahká a kompaktná, ktorá sa snaží odbúrať všetky nevýhody, ktoré majú konkurenčné výrobky. Lano má v istítku ľahký chod, problém však nastane, ak si lezec naberie lano nečakane a veľmi prudko pomôcka sa zablokuje. Vtedy treba rýchlu reakciu ističa. Pomôcka sa relatívne ľahko odblokuje, lezec môže pokračovať pričom je stále v bezpečí. Veľkým plusom je, že pomôcka nemá žiadne páky a výstredníky, čiže ovládanie je skutočne jednoduché bez rizika panického reflexu. Okamžite pri páde sa pomôcka zablokuje tak, že karabína a lano prejdú s hlasným kliknutím do samosvornej polohy. Na spustenie lezca stačí pritlačiť na pomôcku pre uvolnenie. K istítku treba karabínu s poistkou proti pretáčaniu. CLICK-UP je veľmi dobrou voľbou pre športové a indoor lezenie. Problémom je však dynamika istenia. Tu istič musí pracovať so svojím pohybom a tým zmäkčiť pád. Pomôcka sama o sebe preklz nedáva.

TRE

Pri špeciálkach treba určite spomenúť TRE. Je to zaujímavý úkaz na scéne istiacich pomôcok. Dokáže efektívne asistovať pri zachytávaní pádu, je ľahšie ako GRI-GRI a ponúka možnosť využitia s dvojičkami a polovičkami. Oproti ALPINE UPu, SMARTU a JULu má pohyblivú časť ako GRI-GRI na vytváranie trenia. Pri zachytení pádu dáva preklz, čiže je plne využiteľná aj v klasických cestách bez pevne osadených istení. Na krátko sa TRE objavilo a výroba bola zastavená, momentálne sa nedá kúpiť, čo je škoda, lebo sa jedná o skvelú pomôcku, ktorá v sebe kombinuje ľahkosť, výbornú manipulovateľnosť, asistované blokovanie a využiteľnosť vo vysokohorskom teréne. Táto pomôcka je naozaj veľmi inovatívna a pri správnom pochopení jej vlastností prináša skvelú službu. TRE sa dobre ovláda, slúži k tomu veľká na konci pogumovaná páčka. S touto pomôckou som sa osobne stretol len raz a bol som veľmi prekvapený ako dobre a ľahko sa ovláda a pritom ponúka asistenciu blokovania, s preklzom. Lano sa skutočne ľahko pohybovalo v oboch smeroch. Pri použití na istení druholezca z vrchu sa veľmi jednoducho ovládala a nebolo treba nič prevliekať a páčiť, ked bolo treba spustiť. Ostáva nám len dúfať, že sa na trh vráti.

Okrem týchto pomôcok sa na trhu nachádzajú ešte rôzne iné pomôcky. Cieľom bolo predstaviť tie v našich končinách dostupné a používané.

Prešli sme pomôcky všetkého druhu bežné aj exotickejšie a treba spomenúť ešte jednu metódu istenia z nie až tak dávnej minulosti. Áno skúsenejší a hlavne trochu starší lezci už vedia, že ide o metódu istenia pomocou zlaňovacej osmy. Už z názvu môžeme odvodiť, že osma je zlaňovacia a nie istiaca pomôcka, pričom kýbeľ je využiteľný aj na zlaňovanie. Táto metóda je možná a ešte stále viditeľná, aj keď už oveľa zriedkavejšie. Pri malom rozdiele váhy lezec – istič a pri dostatočnej skúsenosti ističa a pri použití hrubšieho lana je táto metóda relatívne bezpečná. Osma má však zo všetkých pomôcok najnižšie trenie. Čiže ako náhle zmenšíme už tak slabé trenie napr. nové laná majú hladký oplet často upravovaný, tenký priemer, veľký váhový rozdiel medzi lezcami, namrznuté alebo mokré lano, slabší a/alebo menej skúsený istič. Potom pri zachytávaní pádu nastávajú problémy, kedy celá udalosť skončí prinajmenšom popálenými rukami ističa a horšie...Z týchto dôvodov sa osma ako istiaca pomôcka nepoužíva.

Nejednému by sa z množstva možností zatočila hlava. Pomôcok je mnoho a myslím, že rovnaký počet je aj názorov, ktorá je tá najlepšia, a ktorá je vlastne úplná samovražda. Ako teda vybrať tú najlepšiu? Univerzálny návod neexistuje. Pravdou ostáva, že tá najlepšia pomôcka je tá, s ktorou je lezec  zvyknutý narábať a ovládať ju čo najlepšie.

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

Akcia
31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

52,70 €

Posledné príspevky

Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Včera ste to v posilke prehnali a dnes sa neviete ani pohnúť. V tom vám priateľ odporučí športovú masáž, mali by ste ju vyskúšať? Fyzioterapeut Dr. Nicole Lombardo vám povie všetko čo potrebujete vedieť aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.