Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €

Ako si správne vybrať lyžiarky

Pridané 23.04.2018 Gurkuda

Správne vybratá lyžiarska obuv je rovnako dôležitá ako správne vybraté lyže a je to jedna zo základných prvkov lyžiarskej výstroje. Pri výbere lyžiarok treba brať do úvahy hlavne tieto základné parametre: veľkosť, šírka a tvrdosť (flex index).

 

VEĽKOSŤ CHODIDLA

Značenie veľkosti na lyžiarkach ROSSIGNOL je vždy uvádzané v MONDOPOINT veľkosti. MONDOPOINT veľkosť je v podstate dĺžka chodidla v centimetroch ,to znamená, že zmeraná hodnota chodidla v centimetroch zaokrúhlená na 0,5 je hodnota v MONDOPOINT veľkosti. V mnohých predajniach majú k dispozícii pomôcky, ktorými vám dokážu zmerať dĺžku aj šírku chodidla. Ako ste sa už dočítali v predošlom odseku, vyberajte si lyžiarku presne na nohu, nesmie vám byť väčšia a ani by vás nemala tlačiť. Pri skúšaní treba zapínať lyžiarky od horných praciek smerom nadol, aby ste pätu chodidla zafixovali v zadnej časti, a treba zaujať prirodzený lyžiarsky postoj, tak že zatlačíte kolená smerom dopredu.

Pokiaľ ide o hrúbku ponožiek, ktoré tiež beriete do úvahy pri výbere veľkosti , tak len podotknem, že dnes má značka Rossignol v ponuke ponožky, ktoré nie sú vôbec príliš hrubé, pretože tepelnú izoláciu zabezpečuje zloženie ponožky z kvalitných materiálov a nie ich hrúbka. Navyše sa o pocit tepla v lyžiarke tiež stará aj papuča, v ktorej je takmer vždy použitý kvalitný izolačný materiál ako napr. Thinsulate, Merino vlna alebo flisová podšívka.

ŠÍRKA CHODIDLA

Ďalším dôležitým parametrom pre výber lyžiarky je šírka chodidla v prstovom kĺbe. Značka Rossignol má v ponuke lyžiarky o šírkach:

97/98mm

100mm                               

102mm                                     

104mm

HERO

HERO

ALLSPEED

ALIAS

ALLSPEED ELITE

ALLSPEED PRO

ALLTRACK

EVO

PURE ELITE (dámske)

ALLTRACK PRO

PURE (dámske)

KIARA

PURE PRO (dámske)

ALLTRACK W (dámske)

KELIA

ALLTRACK PRO W (dámske)

                         

Šírka 98mm a 100mm ( HERO alebo  ALLSPEED ELITE/PRO) je určená pre výborných a ctižiadostivých lyžiarov, ktorý si už dávno na 100% osvojili lyžiarsku techniku a tejto šírke je prispôsobená aj tvrdosť  a tvar skeletu. Úzke lyžiarky sú vhodné pre špičkových lyžiarov z dôvodu kladenia dôrazu na výkon a nie na pohodlie. Takéto lyžiarky z úzkymi kopytami vďaka technológiám perfektne obalia chodidlo, zmenšia priestor medzi chodidlom a skeletom, čím sa zvyšuje precíznosť a účinok prenášania energie pri ovládaní lyží vo veľkých rýchlostiach. Tieto lyžiarky lyžiari väčšinou hneď po jazdení vyzúvajú.

Pri šírke 100mm (ALLSPEED PRO 100) nájdeme aj mäkšie konštrukcie skeletov a sú vhodné pre pokročilých a skúsených lyžiarov s užšími chodidlami.

Šírka 102mm v prstovom kĺbe(ALLSPEED, ALLTRACK alebo dámske PURE)  je kompromis medzi pohodlnými širšími lyžiarkami a úzkymi výkonnostnými lyžiarkami. V ponuke Rossignol nájdete s kopytom 102mm lyžiarky s tvrdšími skeletmi pre výborných lyžiarov, ktorým sú úzke lyžiarky príliš tesné (ALLSPEED 130) , ale aj mäkšie skelety pre rekreačné lyžovanie s prvkami výkonných lyžiarok ako je napríklad ALLSPEED 80.

Pre lyžiarov, ktorý majú široké chodidlo, majú problémy s výrastkami resp. Inými anomáliami ponúka značka Rossignol lyžiarky z rady ALIAS/EVO a pre dámy je v ponuke séria lyžiarok KIARA a KELIA, ktoré majú šírku v prstovom kĺbe 104mm. Lyžiarky so šírkou 104mm sú nastavené predovšetkým na pohodlie, komfortné obúvanie/vyzúvanie, lyžiari v nich môžu v pohodlí na svahu stráviť celý deň.

FLEX INDEX

Flex Index vyberáme podľa výkonnosti a úrovne lyžiarskej techniky a vyjadruje tvrdosť skeletu. V niektorých prípadoch môže ovplyvniť výber Flex Indexu aj hmotnosť lyžiara (v prípadoch keď má lyžiar veľmi nízku hmotnosť alebo má nadváhu). Na lyžiarkach Rossignol sa Flex Index uvádza číslom od 40 do 130, jedná sa čisto o orientačné označenie tvrdosti a nemusí sa zhodovať s označením tvrdosti lyžiarok od iných značiek.

Dôležité je, aby ste dokázali pri jazdení  do hornej časti skeletu lyžiarky zatlačiť. Je to potrebné pri prenášaní ťažiska medzi oblúkmi a pre účinné zatlačenie na hranu v oblúku. Ak ste si vybrali príliš tvrdú lyžiarku a svojou výkonnosťou a úrovňou lyžiarskej techniky nedokážete v oblúku lyžiarku pretlačiť, v tom prípade je táto obuv pre vás handicap a bráni vám v ďalšom rozvoji a zlepšovaní. Netreba zabudnúť, že pri skúšaní v predajni je 19-20 stupňov Celzia (nie -5 ako na svahu) a vám sa lyžiarka môže zdať mäkká.

Pre začiatočníkov a mierne pokročilých pohodlných lyžiarov sú vhodné lyžiarky s hodnotami Flex Indexu u mužov od 50 do 60 / u žien 40 až 50.

Pre stredne a viac pokročilých sú vhodné skelety s tvrdosťou u mužov od 70 do 90 / u žien 60 až 80.

Flex Index 100-110 (muži) / 90-100 (ženy) je vhodný pre náročných športových lyžiarov, ktorí už potrebujú v oblúku väčšiu oporu.

Lyžiarky s Flex Indexom 120-130(muži) / 110-130 (ženy) sú určené hlavne pre špičkových lyžiarov a napr. bývalých pretekárov.

Na pultoch v predajniach nájdete lyžiarky s najvyšším Flex Indexom 130 ako napr. HERO WORLD CUP SI 130 alebo ALLSPEED ELITE 130.

Lyžiarky s Flex Indexom tvrdším ako 130 sú dostupné len pre pretekárov.

www.rossignol.com

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

Akcia
31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

52,70 €

Posledné príspevky

Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Včera ste to v posilke prehnali a dnes sa neviete ani pohnúť. V tom vám priateľ odporučí športovú masáž, mali by ste ju vyskúšať? Fyzioterapeut Dr. Nicole Lombardo vám povie všetko čo potrebujete vedieť aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.