Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €

Ako si vybrať správnu dĺžku lyží

Pridané 23.04.2018 Gurkuda

Vybrať optimálnu dĺžku lyží nie je v tejto dobe vôbec ľahké. Pri výbere treba brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov, podľa ktorých by ste si mali vedieť vybrať správnu dĺžku lyží. Hlavnou úlohou pri výbere zohráva štýl jazdy, znalosť techniky, výška a hmotnosť lyžiara.

ŠTÝL JAZDY

Lyže určené pre upravené svahy (HERO, PURSUIT, pre ženy UNIQUE) sú užšie v strede s rôznym rádiusom. Rádius je polomer kružnice, ktorú opisuje hrana lyže. Čím je rádius menší, tým je lyža točivejšia a je vhodná na krátke oblúky. Naopak, čím je rádius väčší, tým je lyža menej točivá a je vhodná na dlhé oblúky.

Lyžiari, ktorí obľubujú krátke oblúky si vyberajú lyže kratšie od výšky svojej postav s rádiusom v rozhraní 9 – 13m.

Veľmi obľúbené sú lyže s univerzálnym rádiusom, lyža nie je príliš točivá je vhodná pre oblúky strednej veľkosti s rádiusom 13 – 17m.

Priaznivci dlhých oblúkov by mali zvoliť lyže skôr dlhšie (približne ako výška ich postavy) s rádiusom 16 – 21m.

                                  

Allmountain lyže majú veľa možností využitia (EXPERIENCE, dámske TEMPTATION). Sú univerzálnejšie a vhodné do rôznych podmienok a terénov. V ponuke máme lyže pre začiatočníkov alebo športovejšie modely, pre častejšie jazdenie na upravených zjazdovkách alebo vo voľnom teréne. Vďaka rocker technológii sa aj tie širšie lyže ľahko prehraňujú a prechod z hrany na hranu vo fáze medzi oblúkmi je bezpečný a rýchly. Pre začiatočníkov (EXPERIENCE 75 alebo TEMPTATION 75) má rocker technológia aj veľký význam na rozbitých zjazdovkách keď je už sneh mäkší a rozjazdený. V takomto teréne lyža lepšie absorbuje nerovnosti a drží špičku stále na povrchu, čo je veľkým plusom pre začatie nového oblúku.

Začiatočníci a slabí lyžiari, ktorí lyžujú  väčšinu času na upravených zjazdovkách potrebujú lyžu kratšiu, mäkšiu s užším stredom ako napríklad EXPERIENCE 75 alebo pre dámy TEMPTATION 75. Naopak to platí pri športovejších lyžiaroch, ktorí častejšie vyhľadávajú hlboký sneh. Takí lyžiari by mali voliť lyže dlhšie, širšie a tvrdšie. Veľmi dobre by im poslúžili od lyžiarskych časopisov cenami ovešané EXPERIENCE 84 / TEMPTATION 84 alebo EXPERIENCE 88.

Freeride lyže sú určené pre skúsených lyžiarov do hlbokého snehu vo voľnom teréne prevažne mimo vlekov a lanoviek. Freeridový lyžiari sú už skúsený jazdci a ich jazdenie má agresívnejší charakter. Pre Freeride sú kvôli stabilite vhodnejšie lyže dlhšie od výšky postavy so šírkou pod viazaním približne 98mm a viac. Takéto lyže sú v našej ponuke už všetky vybavené 50% rocker priehybom, ktorý zaisťuje skvelú vznášanlivosť v hlbokom snehu a zabraňuje prebáraňiu lyží.

Značka Rossignol má v ponuke populárne lyže z kategórie 7-Series s množstvom inovatívnych technológií (Powder Turn Rocker, Air Tip, Diago Fiber....) ako napríklad SOUL 7 alebo SUPER 7.

Lyže pre Freestyle sa vyznačujú vyhnutou špičkou aj pätou lyží pre jazdenie smerom vzad – kategória S-SERIES. Ťažisko lyží je posunuté do stredu lyží kvôli lepšej rotácii pri rôznych skokoch. Pre jazdenie v parkoch volíme lyže kratšie približne o 10cm od výšky postavy a užšie v strede – SCRATCH. Ak preferujete jazdu vo voľnom teréne, tak treba siahnuť po lyžiach so širším stredom s dĺžkou kratšou o 5cm od výšky postavy.

HMOTNOSŤ LYŽIARA

Ak budeme mať na mysli začiatočníkov a slabých lyžiarov, ktorí si chcú kúpiť nové lyže, v tom prípade treba mať pri výbere lyží na zreteli vašu telesnú hmotnosť. Ťažší lyžiar musí vyberať s tvrdších lyží s pevnejším jadrom a stredným rádiusom, pretože pôsobí väčšou váhou na ohyb lyže v oblúku a lyžu prehne jednoduchšie ako ľahký lyžiar. Navyše tvrdšie lyže si pri vyššej váhe lyžiara uchovajú svoje vlastnosti dlhšie. Rossignol má ponuke napríklad karbónom vystužené lyže PURSUIT 200, ktoré by mohli vyhovovať ťažšiemu začiatočníkovi alebo mierne pokročilému lyžiarovi s bežnou telesnou hmotnosťou.

Ak je lyžiar ľahší tak si musí hľadať mäkšie lyže, aby dokázal lyžu prehnúť so svojou nízkou váhou aj v nižších rýchlostiach na miernejších svahoch PURSUIT 100.

ÚROVEŇ TECHNICKEJ VYSPELOSTI

Slabí lyžiari a začiatočníci by sa hlavne nemali preceňovať a mali by pre svoje začiatky zvoliť lyže kratšie približne o 10cm od výšky svojej postavy, s menším rádiusom (12-16m) a mäkším jadrom. Lyže s týmito parametrami sa im budú ľahšie ovládať a budú sa im na miernejšom svahu lepšie manévrovať aj pri nižších rýchlostiach. V našej ponuke nájdete vhodné lyže s Cap konštrukciou PURSUIT 100 a pre dámy UNIQUE.

Stredne pokročilý lyžiari majú na výber z množstva všestranných allmountainových lyží alebo lyží určených na upravené trate. Vhodné sú dĺžky kratšie o 5 až 7cm od výšky postavy so stredne tvrdou konštrukciou lyží, a rádiusom podľa štýlu jazdy. Na kratšie oblúky treba voliť kratšie rádiusy v rozhraní 9 – 13m, pre stredné oblúky univerzálne rádiusy približne 13 – 17m (PURSUIT 400 a pre dámy UNIQUE 4 ) a pre dlhšie oblúky lyže s rádiusom 16 – 21m.

Charakter jazdy skúsených športových lyžiarov je prevažne agresívnejší, musia teda siahnuť po tvrdých lyžiach s pevným jadrom vystuženým napríklad karbónom, bazaltom alebo titanalovou platňou. Zaujímavú ponuku športových lyží s agresívnym dizajnom si môžete pozrieť v kategórii HERO, ale môžu byť pre vás zaujímavé aj skvelé PURSUIT 800 /pre dámy UNIQUE 10). Opäť je dôležité vedieť aký oblúk lyžiar preferuje, aby vedel s akým rádiusom lyže hľadá. Lyže s menším rádiusom pre krátke oblúky (slalomky) si vyberá kratšie od svojej postavy približne o 5 až 10 cm – HERO ST Ti / UNIQUE 8. Keď uprednostňujete dlhší oblúk tak zvoľte lyže s väčším rádiusom (obračky) s dĺžkou rovnakou ako je vaša výška postavy po prípade dlhšie o 5cm – HERO LT Ti / UNIQUE 10.

Stále platí, že lyže s menším rádiusom sú obratnejšie, nedosahuje sa na nich taká vysoká rýchlosť. Naopak, lyže s väčším rádiusom sú určené pre rýchle dlhé oblúky, a v takýchto prípadoch je dlhšia lyža vždy stabilnejšia a bezpečnejšia. Dodá lyžiarovi pri vysokej rýchlosti väčší pocit istoty.

www.rossignol.com

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

Akcia
31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

52,70 €

Posledné príspevky

Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Včera ste to v posilke prehnali a dnes sa neviete ani pohnúť. V tom vám priateľ odporučí športovú masáž, mali by ste ju vyskúšať? Fyzioterapeut Dr. Nicole Lombardo vám povie všetko čo potrebujete vedieť aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.