Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €

Membrána - nepriestrelná vesta?

Pridané 23.04.2018 Gurkuda

Často krát sa u zákazníkov stretávame s nesprávnymi predstavami a očakávaniami od membránovej obuvy a odevov. Preto sa posnažíme v tomto článku priblížiť, čo to tá membrána je a ako funguje.

Snom všetkých ľudí, ktorí sú či už nedobrovoľne, alebo dobrovoľne vystavení na milosť počasiu, je taký odev a poprípade topánky, ktoré nepremoknú v daždi, vietor ich neprefúka a zároveň pri pohybe sa v nich nespotí ako v skleníku. Do dažďa je ideálna pláštenka, v nej sa môžeme postaviť kľudne aj pod odkvap a nepremokne. Ale pri aktívnom pohybe sa v nej tak spotíte, že je v podstate jedno, či ste mokrý a je vám zima od dažďa alebo z vlastného potu. A tu práve nastupuje riešenie v podobe membrán. Slovo membrána označuje bariéru medzi dvomi prostrediami, ktorá prepustí alebo neprepustí želané objekty. V našom prípade neprepustí vodu dnu a naopak prepustí paru z našeho tela von.

Obr. hore GTX pod mikroskopom

Membrány sa v outdoorových športoch udomácnili natoľko, že už naozaj každý prišiel do kontaktu nech už akokoľvek so slovom membrána v súvislosti s topánkami alebo odevom. Prvý stroj na výrobu membrány uzrel svetlo sveta už v roku 1966 a bol to práve stroj na naťahovanie teflónu, čiže najznámejšej membrány Gore-Tex. Masovo sa do povedomia membrány dostali až v 80tych rokoch. Konkrétne Gore-Tex nie je využívaný len v odevoch a obuvy, ale napríklad aj v medicíne. Európska odpoveď na GoreTex je Sympatex. Funguje ako kombinácia hydrofilného a hydrofóbneho materálu.

Poďme si predstaviť dvoch zástupcov: GorTex ako mikroporéznu membránu a SympaTex ako celistvú membránu:

Gore-Tex

Asi najznámejšia membrána. Funguje na úplne jednoduchom princípe. Teflón určitým spôsobom  natiahneme, čím sa v ňom vytvoria mikropóry. Sú presne tak veľké, aby molekula vody neprešla skrz (otvor cca 20 000 krát menší ako molekula vody), ale molekula vodnej pary, ktorá je menšia prešla (otvor 700 krát väčší ako molekula vodnej pary). Funguje teda ako nejaké sito. GoreTex je veľmi silný udrží 50m až 60m vody pričom vodnú paru prepustí okamžite. Pre ilustráciu pri sede vytvoríte tlak asi 5m, pri páde a kľačaní 10m, pri zaťažení ramien batohom 20m. GoreTex sa v odevoch vrství podľa toho, či potrebujeme viacej priedušný materiál (packlite, active), alebo potrebujeme, aby odev vydržal viacej vody, ale na úkor toho sú menej priedušné(pro, performance). Výhodou je sila. GoreTex naozaj funguje a vydrží veľa pri dobrom odvetraní. Nosením sa však opotrebuje a po prvých rokoch bežného používania sa jeho výkon znižuje. Je háklivý na zlé pranie, mechanické opotrebenie napr. aj zlým skladaníma, únavu materiálu.

WindStopper

Tak isto veľmi úspešná membrána od firmy Gore. Táto membrána už podľa názvu sústreďuje svoj potenciál na to, aby neprefúkla. Konštrukcia je podobná ako pri Gore-Texe ale nanášaná ako laminát a nie je do takej miery vodenepriepustná. Človek si povie na čo potom taká membrána asi je. Vďaka svojej vysokej priedušnosti sa používa v textíliách, ktoré sú určené pre aktívny pohyb ako beh, bežkovanie, skialp, fast hike, bicyklovanie a všetky aktivity, kde sa potíme a je riziko, že nás prefúkne, ale nezmoknete.

Obr. hore rozdiel medzi mikroporéznou a celistvou membránou

Sympatex

 Na rozdiel od Gore-Texu nefunguje ako porézna membrána, ale ako membrána založená na hydrofilnosti a hydrofóbnosti materiálov. Je zložená zo 70% hydrofóbneho polyesteru a 30% hydrofilného polyethilenu. Hydrofóbna vrstva na vrchu odpudzuje vodu a zo spodu hydrofilná naopak vodu a vodnú paru priťahuje. Potom na princípe priestupnosti látok cez vrstvy sa transportuje vodná para a pot cez membránu z dnu von, ale nie opačne. Nemá póry a tak sa v nej nemá čo upchať. Nie je však taká výkonná ako GoreTex. Znesie 25m, čo je čosi pod polovicu toho, čo zvládne GoreTex a priedušnosť je limitovaná okolitou teplotou a teplotou vašej nohy, schopnosťou a kapacitou hydrofilného materiálu absorbovať paru a vodu a transportovať ju na povrch. Výhodou je však elasticita a trvácnosť. Oveľa menej tam dochádza k únave materiálua mechanickému opotrebeniu. Najlepšie prepúšťa paru pri teplote okolitého prostredia 15°C. Tak isto sa podľa potreby dá vrstviť a tým regulovať pomer vodeodolnosti a priedušnosti.

Obr. hore Sympatex

Membrány sprevádza vždy bombastická reklama a krásne obrázky a schémy ako sa kvapky a vietor zázračne odrážajú ako od stredovekého brnenia a naopak obláčiky pary z vnútra priam étericky prechádzajú ako duch cez stenu membrány. Poprípade reklamné predmety v podobe topánok v akváriách ako nakladané uhorky. Treba povedať, že membrána ako taká je naozaj dobrý a funkčný vynález, ale nezáleží celkom len od nej. Sú tu faktory ako napríklad spôsob osadenia membrány medzi vrstvami a materiál, ktorý je pod ňou a na nej. Kým spôsob osadenia je skôr o trvácnosti, tak materiál zamieša karty hlavne vo vlastnostiach ako priedušnosť a nepremokavosť. Celokožené topánky samé o sebe bez membrány, ak sú dobre ošetrené voskom, alebo impregnačným prostriedkom nepremokajú v bežných podmienkach. Ak sú podlepené membránou, tak niekedy môžeme nadobudnúť presvedčenie, že práve vďaka membráne majú topánky želané vlastnosti. Topánky s podielom sieťoviny, aj keď podlepené membránou, v rovnakých podmienkach premoknú skorej. Tu práve vzniká nedorozumenie. Membrána si svoju robotu odviedla spoľahlivo, keby tam nebola sieťovinový materiál by premokol okamžite po kontakte s vodou. Správna otázka je, že na čo potom majú celokožené topánky membránu, keď fungujú aj bez nej? Aj kožená dobre navoskovaná obuv pri vytrvalom premáčaní premokne. A tu práve membrána, keď už koža premokne, podrží topánku ešte v suchu. Membrána nie je nepriestrelná vesta, ak ju vystavíme limitu premokne. Preto je treba sledovať parametre a hlavne určenie textílie a obuvy.

Najčastejšie dogmy sú, že membrána bude navždy a musí vydržať všetko. Nie je to pravda, membrána tak ako všetky materiály podlieha starnutiu, materiálovej únave napr. tam kde sa pri chôdzi prehýba topánka sa oveľa skorej vyláme, ak skladáte bundu stále rovnako na rovnaké ohyby, nesprávnym praním a častým nosením a nosením na holé telo sa upcháva (ak je mikroporézna). Ďaľšou predstavou je že membrána hreje.

Membrána nie je izolant, dokáže len urobiť bariéru, aby drahocenné teplo vyrobené telom nevyfúkol vietor, aby ste nepremokli, ale na zohriatie je tu telo a materiál, ktorý odizoluje telo od okolia a uchová teplo ako napr. perie, flis, duté vlákno, kožušina.

Poslednou často rezonujúcou vecou je "ako to, že premoká keď stáli XXX eur". Membránové veci sú drahšie, ale keď ich nepoužívate správne a nestaráte sa o ne nepomôže to. Membrána má určitú kapacitu udávanú vodným stĺpcom v mm alebo m. Vyššie v článku sa nachádza približný prepočet na aktivitu, koľko potrebujete tých mm mať. Ak mám odev s vodným stĺpcom 2000mm a kolenkujem sa v mokrom snehu, tak premoká spoľahlivo. Ak si v 5000mm nohaviciach sadnem na mokrú sedačku môžem očakávať mokrý zadok (záleží od váhy, deťom to napr stačí). Ak mám aj bundu 25 000mm a zažívam búrku v Tatrách a mám na chrbte ťažký batoh, môžem očakávať v týchto miestach po čase premoknutie.

Záverom k membránam teda len toľko: membrána je skvelý pomocník do extrémnych, ale aj mestských podmienok, ak je ako všetko vybraná a použitá správne.

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

Akcia
31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

52,70 €

Posledné príspevky

Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Včera ste to v posilke prehnali a dnes sa neviete ani pohnúť. V tom vám priateľ odporučí športovú masáž, mali by ste ju vyskúšať? Fyzioterapeut Dr. Nicole Lombardo vám povie všetko čo potrebujete vedieť aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.