Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €

Štyri múdre rady pred kúpou turistických topánok

Pridané 23.04.2018 Gurkuda

Aby sme sa vyhli nepríjemnostiam spojeným s kúpou nesprávnych topánok, je potrebné reálne sa pozrieť na to,  ako ich budeme používať väčšinu času. Ak som rekreačný turista a v zime je mojim vrcholom horského vyžitia živá panoráma na STV2, tak určite nepotrebujem VHTčka. 

A zasa naopak, ak obľubujem viacdňové prechody s ťažkým batohom, nekúpim si v mene šetrenia a minimalizmu mäkké poltopánky. Takisto hľadači svätého grálu v podobe univerzálnych topánok pre všetko majú smolu. Také ešte neušili. Často sa stretáme s požiadavkou zákazníka na ultra ľahké, tvrdé, ale pohodlné a mäkké pri chôdzi, vysoké, dobre odvetrané (lebo však v lete je pri Štrbskom plese fakt teplo), ale zároveň nepremokavé topánky s tou no ako sa to volá ... jáááj membránou, (keď ich zoberiem na huby), najlepšie ešte s rýchloupínaním na mačky, vysokým gumovým lemom, nech je v nich  v lete príjemne a v zime teplo, ktoré sú ideálne na valčík a v prípade núdze vystrelia červené svetlice a dajú sa použiť ako otvárač na pivo...

Treba si uvedomiť, že každá topánka má svoje špecifikum a ťažko urobiť topánku na všetko, lebo niektoré vlastnosti sa vzájomne vylučujú. Tak ako sme rozdelili turistické topánky približne do skupín, tak môžeme aj naše aktiviti v prírode rozdeliť veľmi podobne a vybrať si.

Nasledujúcim krokom je vybrať výrobcu a model poprípade farbu a teraz príde tá ťažšia časť. Nie je dôležitý výrobca, ale suma, ktorú ste ochotný investovať. Ak sa rozhodnete investovať primeranú čiastku, tak je výrobca vlastne nedôležitý. Hlavne aby vám sadol strih topánky na vašu nohu. Všetci výrobcovia na trhu dokážu vyrobiť kvalitný výrobok a každý môže vyrobiť nepodarok. Čo je však pravda, že niektorí výrobcovia dokážu daný produkt vyrobiť lacnejšie, alebo drahšie v závislosti od použitých materiálov a krajiny, v ktorej vyrábajú a niekto má tých nepodarkov viacej a niekto menej. Cenu vie ovplyvniť ešte obchodník. Takže suma sumárum drahá obuv nie je zárukou kvality a lacná neznamená hneď zlá. Sústrediť sa treba skôr na pocit pri skúšaní a aby vám strih sadol na vašu nohu. Tu sú základné rady, ktoré by mohli byť užitočné a smerodajné pri výbere na predajni:

  1. Skúšajte vždy obe topánky naraz a na ponožku, s ktorou ich plánujete najčastejšie používať. Aj nohy máte každú inú, niekto menej niekto aj o pol čísla väčšiu, a aj topánky nemusia byť rovnako ušité. Nevhodné je skúšať na jednej nohe iný model  topánky ako na druhej. Náš mozog to nevie vyhodnotiť. Okrem toho jedna môže byť vyššia a druhá nižšia a podobne. Ani mať na jednej nohe inú veľkosť ako na druhej z toho istého modelu nie je dobrý nápad a úsudok môže byť skreslený. Nájdite si čas poskúšať všetky varianty dôkladne, lebo sú to vaše peniaze a tie topánky budete potom nosiť vy.
  2. Topánky si zašnurujte tak, akoby ste ich išli normálne použiť. Ak si ich zašnurujete nesprávne, či už silno alebo slabo budete mať skreslené pocity. Šnúrky si navlečte do všetkých dierok.
  3. Nemajte čísla vašich posledných topánok ako dogmu a nebuďte prekvapený keď ste celý život nosili 9UK a zrazu sú vám dobré 10UK. Nie nenarástla vám noha medzi 30tym a 40tym rokom života, výrobcovia majú rôzne tabuľky veľkostí. Od tej vašej sa odrazte a doskúšajte k vašej spokojnosti. V topánkach sa prejdite, postojte v nich chvíľu, najlepšie je ak na predajni majú šikmú plochu poprípade mostík alebo stupienky. Pri chôdzi si všímajte ako sa noha v topánke pohybuje. Ak sa vám vyzúva päta, topánka je veľká. Ak vám pri chôdzi palce narážajú o prednú stenu topánky, logicky máte malé topánky. Lepšie to precítite práve pri chôdzi hore a dolu kopcom. Mierne pohyby a tlaky sú prirodzené, topánka je nezanosená a ešte obzvlášť pri koži sa presne vyformuje na nohu. Naše nohy sú rôzne široké, dlhé a vysoké, treba poskúšať viacero výrobcov, každý ma odlišný strih a určite pri troche trpezlivosti nájdete topánku s ideálnym strihom pre vás.
  4. Nebojte sa vôle v topánke. Nikdy si neublížite kúsok väčšou topánkou, ale presnou, alebo menšou áno. Noha pri námahe opúcha tým sa zväčšuje a aj pri došľape sa kúsok predĺži. Ak idete do predajne s odpočinutými nohami, tak topánka, ktorá vám je akurát sa zmení po dlhšej túre hlavne na zostupe na španielsku čižmu. Predstavte si , že kráčate v o pol čísla menších topánkach. Tak sa budete cítiť ak nebudete rátať s rezervou. Ak vyberáte topánky na zimu treba myslieť na hrubšiu ponožku a aj na izoláciu vzduchom. Ak budete mať tesnú topánku bude vám v nich zima. Topánka bude tlačiť na cievy a tým zhorší prekrvenie chodidla. Zároveň vzduch vo voľnom priestore medzi stenami topánky a prstami slúži ako izolant. Nemusíte sa báť, že vám bude kvôli tomu noha v topánke lietať. Topánky sa dajú zašnurovať tak, aby päta ostala na svojom mieste a pri palcoch ste mali dosť miesta. Užitočnou pomôckou je vybrať z topánky vložku a postaviť sa na ňu. Medzi hranou vložky a vaším palcom by malo byť na leto pol centimetra a na zimu kľudne centimeter. Priestor pred palcami má pri zimnom použití aj význam pri používaní mačiek. Ak bude topánka moc tesná pri nakopávaní mačkou do ľadu si narazíte prsty.

Pri kúpe topánok cez e-shop je to trochu zložitejšie, ale iba na logistiku. Keď vám topánky prídu vyskúšate si ich ako na predajni a ak vám nesadnú proste ich v stanovenom limite vrátite, vymeníte za väčšie alebo menšie, alebo iné. Kupovania obuvi cez internet sa netreba báť. Obkreslite si nohu perom na papier. Zmerajte si dĺžku chodidla od vrcholu päty po najdlhší prst. Dostanete tak dĺžku v centimetroch. Ak nemá priamo e-shop veľkostnú tabuľku priamo na svojej stránke, tak na stránke výrobcu (POZOR každý má inú) určite túto tabuľku nájdete a viete si vybrať podľa tabuľky vhodnú veľkosť v UK alebo EUR veľkosti. Ak chcete pridať pol čísla je to 5mm plus k vašej dĺžke chodidla. Šírku a výšku naftu udáva pri topánkach málo ktorý výrobca.  

Po tomto čítaní možno slabšie povahy stratia nádej, že si niekedy kúpia dobré topánky na ich nohu. Znie to zložito, ale stačí si topánky poriadne vyskúšať a dať niekedy na pocit. Keď sa do nich postavíte a budete mať pocit, že to sú oni, tak určite sú. Myslite na to, že komfort pre nohu je prvoradý a nič vám nezničí deň na horách tak ako zlé topánky.

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

Akcia
31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

52,70 €

Posledné príspevky

Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Všetko čo potrebujete vedieť o športovej masáži
Včera ste to v posilke prehnali a dnes sa neviete ani pohnúť. V tom vám priateľ odporučí športovú masáž, mali by ste ju vyskúšať? Fyzioterapeut Dr. Nicole Lombardo vám povie všetko čo potrebujete vedieť aby ste sa mohli správne rozhodnúť.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.